Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel Da Ve Ab Kullanımı Nasıl Oluyor

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır

ays

Aktif Üye
Üye
da sagt der Babysitter ab.
Da nın anlamı çünkü diye çevriliyor. Sagt demek diye cevriliyor. Ab itibaren gibi bir anlami var fakat bu cümlenin cevirisi nasil bebek bakıcısi iptal etti oluyor? Da ve abın işlevi ney burada?

Çözüm
Hocam absagen iptal etmek demektir ayrılabilen bir fiildir.Da Almanca da çok aktif kullanılır birbirinden farklı pek çok anlamı vardır.Anladığım kadarıyla bundan önce bir cümle var.Da o cümleye göre anlam kazanır
Hocam absagen iptal etmek demektir ayrılabilen bir fiildir.Da Almanca da çok aktif kullanılır birbirinden farklı pek çok anlamı vardır.Anladığım kadarıyla bundan önce bir cümle var.Da o cümleye göre anlam kazanır

Çözüm

Emmas eltern wollen in die Oper gehen. Olarak basliyor arastirdim da ne olabilir diye ama anlayamadım. Peki her fiile ab gelir mi belli fiiler mi var olumsuzluk ifade edebilen? Yani her fiilde olmuyor deil mi bu ayrilabilen fiil olayı

da sagt der Babysitter ab.
1) Da nin cünkü olarak kullanilabilmesi icin fiil sonda olmasi lazim. ÖR: Fahren Sie langsam , da ich Angst habe.=Lütfen yavaş sürün çünkü korkuyorum.
2) Da li cümleler ondan önceki cümleye atifta bulunur ve zamir gibi kullanilir.
-Ich habe lange in der Ukraine gewohnt. Da (=in der Ukraine) is es immer warm. (Yer bildiren Da)
-Kommst du am Wochenende? -Da (=am Wochenende) hast du Zeit für mich.. (Zaman bildiren Da)

3) da+ präposition olarak daha bircok anlami var ama benim yazacak zanim yok.
Ör: darauf, darunter, dahin(wohin), daher (woher)................................

Geri
Üst Alt