Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Soru Almanca Dabei Kullanımı Ve Örnekleri

Soruoneki

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer
Almancada "dabei" ne anlama gelir? Cümle içinde nasıl kullanılır? Almanca "dabei" kelimesinin anlamını söyleyip 20 örnek cümle yazabilir misin?

Çözüm
"Daabei" kelimesi Almanca dilinde bir ön ek ve bir bağlaç olarak kullanılan çok yönlü bir kelime ve birçok anlama gelebilir. Genellikle "bir şey yaparken bir şeyin yanında olmak" ya da "eşlik etmek" anlamlarında kullanılır. Ayrıca "o sırada" ve "bu arada" anlamlarında da kullanılmaktadır.

Örnek cümleler:

1. Ich koche und du bist dabei - Ben yemek yapıyorum sen de yanımda ol.

2. Ich gehe einkaufen und du bist dabei - Ben alışverişe gidiyorum, sen de benimle.

3. Während ich arbeite, bist du dabei Musik zu hören - Ben çalışırken müzik dinliyorsun.

4. Ich spiele Videospiele, während du dabei bist zu schlafen - Ben video oyunları oynarken sen uyuyorsun.

5. Ich mache Hausaufgaben, während du dabei bist, einen Film zu sehen - Ben ödev...
"Daabei" kelimesi Almanca dilinde bir ön ek ve bir bağlaç olarak kullanılan çok yönlü bir kelime ve birçok anlama gelebilir. Genellikle "bir şey yaparken bir şeyin yanında olmak" ya da "eşlik etmek" anlamlarında kullanılır. Ayrıca "o sırada" ve "bu arada" anlamlarında da kullanılmaktadır.

Örnek cümleler:

1. Ich koche und du bist dabei - Ben yemek yapıyorum sen de yanımda ol.

2. Ich gehe einkaufen und du bist dabei - Ben alışverişe gidiyorum, sen de benimle.

3. Während ich arbeite, bist du dabei Musik zu hören - Ben çalışırken müzik dinliyorsun.

4. Ich spiele Videospiele, während du dabei bist zu schlafen - Ben video oyunları oynarken sen uyuyorsun.

5. Ich mache Hausaufgaben, während du dabei bist, einen Film zu sehen - Ben ödev yaparken sen bir film izliyorsun.

6. Ich lese ein Buch und du bist dabei, Kaffee zu trinken - Ben kitap okurken sen kahve içiyorsun.

7. Ich kaufe ein neues Auto und du bist dabei, es auszusuchen - Ben yeni bir araç alıyorum ve sen seçim yaparken benimle birliktesin.

8. Ich übe Klavier und du bist dabei, Hausaufgaben zu machen - Ben piyano çalarken sen ödev yapıyorsun.

9. Ich räume das Haus auf und du bist dabei, fernzusehen - Ben evi temizliyorum, sen de televizyon izliyorsun.

10. Ich rede am Telefon und du bist dabei, ein Buch zu lesen - Ben telefonla konuşurken sen kitap okuyorsun.

11. Ich bin dabei, Deutsch zu lernen - Almanca öğreniyorum.

12. Ich bin dabei, mein Zimmer aufzuräumen - Odama düzenliyorum.

13. Ich bin dabei, das Abendessen vorzubereiten - Akşam yemeğini hazırlıyorum.

14. Ich bin dabei, einen Spaziergang zu machen - Yürüyüş yapma sırasındayım.

15. Ich bin dabei, ein neues Projekt zu starten - Yeni bir proje başlatıyorum.

16. Ich bin dabei, meine E-Mails zu überprüfen - E-postalarımı kontrol ediyorum.

17. Ich bin dabei, meine Steuererklärung zu machen - Vergi beyannamemi hazırlıyorum.

18. Ich bin dabei, ein neues Restaurant auszuprobieren - Yeni bir restoran denemekteyim.

19. Ich bin dabei, einen Plan für den Urlaub zu machen - Tatil için bir plan yapıyorum.

20. Ich bin dabei, jemandem Deutsch zu unterrichten - Birine Almanca öğretmekteyim.

Çözüm