Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Almanya Ya Göç - 50 Yaşından Sonra

romanci

Çalışkan
Aktif Üye
Üye
Öncelikle herkese merhaba,

Yüksek Lisans mezunu, 12 yıl Meslek Liselerinde meslek öğretmenliği yapmış, istifa ederek özel sektöre geçmiş, bugüne kadar aralıksız çalışmış ve 50 yaşına gelmiş 3 çocuk babası bir üyeyim.
Eşimin Almanya'da bulunan kardeşine yaptığı 2 aylık ziyareti sonucunda çocuklarımızın geleceğini düşünerek ( her koşulu da göze alarak ) Almanya ya yerleşmeye karar verdik.

Ben meslek öğretmeni ve özel sektörde edindiğim mesleki belgelerle her ne kadar donanımlı olsam da, Alman makamlarınca diploma ve sertifikalarımın çoğunluğunun ne yazık ki denkliği yok. İngilizce bilgim orta seviye - Teknik ingilizcem iyi.

Almanca bilgi seviyem ise A1 seviyesini kıvırıyorum. Yazamasam da okuduğumu anlayabiliyorum.

50 yaşımda olmama rağmen ( EYT den de emekli oldum :D :D ) çalışabildiğim yere kadar çalışma niyetindeyim. Meslek olarak Metal Sektöründeyim. Metal işleri Öğretmeniyim. Yukarıda da bahsettiğim gibi Üniversite diplomamın denkliği ne yazık ki yok.

Eğitime ve gelişime açık biriyim. Aynı zamanda Anadolu Üniversitesi - Yönetim ve Bilişim Sistemleri 4 yıllık son sınıf öğrencisiyim. Ama bu bölümünde denkliği yok.

ISO 9001 kapsamında Baş Denetçilik ve İç denetçilik Setifikalarım var. Onları da hangi koşullarda kabul ederler bilmiyorum.

En kötü ihtimalle Kaynakçı olarak çalışırım hiç gocunmam.

Bir yandan bu forumdaki bilgilerle Almanca bilgimi geliştirmeye çalışıyorum. Goethe Enstitü nün B1 seviye sınavına hazırlanacağım. ocak ayına kadar almayı planlıyorum. Sonrasında Almanya ya giderek yüz yüze iş arayacağım.

Bu konularda fikir vermek, öneride bulunmak isteyenler yazarsa çok sevinirim.

Merhaba. Kolaylıklar dilerim öncelikle. İş arama vizesine mi başvuracaksınız?
Hayır, yeşil pasaport sahibiyim. 90 günlüğüne giriş yapabiliyorum. O şekilde gidip iş aramayı düşünüyorum. Bulursam şayet, almanyadan çalışma vizesi talebinde bulunmayı düşünüyorum.