Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

[A2] Almanca Präpositionen Nedir Ve Nasıl Kullanılır?

A2 seviye Konu

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer

Almanca Präpositionen (Edatlar)​

Başlangıçta Almanca öğrenirken, birçok öğrenci için zor olan bir konu olan "Präpositionen" (edatlar) konusunu anlamak zor olabilir. Almanca'da, isimlerin yanına eklenen birçok edat var ve her biri farklı bir anlam ifade ediyor. Bu makalede, Almanca Präpositionen hakkında bilgi edineceksiniz.

Präpositionen nedir?​

Präpositionen, isimlerle birlikte kullanılan kelimelerdir. Bu kelimeler, isimlere nesne veya yer hakkında bilgi verir. Örneğin: "Ich gehe in die Schule" (Okula gidiyorum). "In" kelimesi, "die Schule" isminin bulunduğu yer hakkında bilgi veriyor.

Präpositionen çeşitleri​

Almanca'da birçok Präpositionen vardır ve her biri farklı bir anlam ifade eder. İşte en yaygın kullanılan Präpositionen:

• An: bir yere, nesneye ya da kişiye yakın olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Ich bin am Strand" (Ben plajdayım).
  • Auf: bir yüzeyin üzerinde bulunmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Das Buch liegt auf dem Tisch" (Kitap masanın üzerinde duruyor).
  • Hinter: bir şeyin arkasında olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Der Stuhl steht hinter dem Tisch" (Sandalye masanın arkasında duruyor).
  • In: bir nesnenin veya yerin içinde olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Ich bin in der Küche" (Ben mutfaktayım).
  • Neben: bir şeyin yanında olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Der Stuhl steht neben dem Tisch" (Sandalye masanın yanında duruyor).
  • Über: bir şeyin üzerinden geçmek anlamında kullanılır. Örneğin: "Ich gehe über die Brücke" (Köprüden geçiyorum).
  • Unter: bir şeyin altında olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Das Buch liegt unter dem Tisch" (Kitap masanın altında duruyor).
  • Vor: bir şeyin önünde olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Ich stehe vor dem Haus" (Ev önünde duruyorum).
  • Zwischen: iki şey arasında olmak anlamında kullanılır. Örneğin: "Ich bin zwischen den Bäumen" (Ben ağaçların arasındayım).

Almanca Präpositionen kullanımı​

Almanca Präpositionen, isimlerin önünde kullanılır ve çoğu zaman isimlerin cinsiyetine göre değişir.
Ayrıca, bazı Präpositionen belirli fiillerle kullanılır ve bazıları belirli durumlar için özel olarak kullanılır. Örneğin:

• "Mit" fiili, "birlikte" anlamına gelir ve bir kişi veya şey ile birlikte bir aktivite yapmak için kullanılır. Örneğin: "Ich gehe mit meiner Freundin ins Kino" (Kız arkadaşımla sinemaya gidiyorum).
  • "Ohne" fiili, "olmadan" anlamına gelir ve bir şey yapmadan veya sahip olmadan bir aktivite yapmak için kullanılır. Örneğin: "Ich kann nicht ohne Kaffee aufstehen" (Kahvesiz kalkamam).
  • "Wegen" fiili, "nedeniyle" anlamına gelir ve bir olayın veya durumun nedenini belirtmek için kullanılır. Örneğin: "Ich bin wegen des Regens zu spät" (Yağmur nedeniyle geç kaldım).

Präpositionen ve Kasus​

Almanca'da Präpositionen kullanımı, isimlerin yanı sıra doğru kasus kullanımını da gerektirir. Kasus, bir ismin durumunu belirtir ve Almanca'da 4 farklı kasus vardır: Nominativ (yalın), Genitiv (iyelik), Dativ (belirtme) ve Akkusativ (belgisiz nesne).

Örneğin, "in" Präpositionu, isimleri Dativ kasusuyla kullanır. Örneğin: "Ich gehe in dem Park spazieren" (Parkta yürüyüş yapıyorum). Ancak, "auf" Präpositionu, isimleri Akkusativ kasusuyla kullanır. Örneğin: "Ich stelle das Buch auf den Tisch" (Kitabı masanın üzerine koyuyorum).

Sonuç​
Almanca Präpositionen, dil öğrenme sürecinde zor bir konu olabilir, ancak doğru kullanıldığında Almanca konuşurken cümlelerinizi daha net ve anlaşılır hale getirebilirsiniz. Bu makalede, en yaygın kullanılan Präpositionen hakkında bilgi edindiniz ve doğru kasus kullanımı hakkında da bir fikir sahibi oldunuz. Präpositionen kullanımını öğrenmek için bol bol pratik yapmanız ve Almanca okuma ve dinleme materyalleriyle çalışmanız önerilir.