Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Soru Modelverb Olmadığı Halde Infinitiv+Zu

Soruoneki

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer
Modelverb olmadığı halde bazı fiillerin infinitive+zu yapısı olmadan direkt infinitive halde cümlede kullanıldığını gördüm. Ich sehe ihn kommen gibi. Hangi fiillerin bu şekilde kullanıldığına nasil ulaşabilirim? Yani bu gramer konusunun adı nedir? Ve bu konuyu açıklar mısın?

Modelverb olmadığı halde bazı fiillerin infinitive+zu yapısı olmadan direkt infinitive halde cümlede kullanıldığını gördüm. Ich sehe ihn kommen gibi. Hangi fiillerin bu şekilde kullanıldığına nasil ulaşabilirim? Yani bu gramer konusunun adı nedir? Ve bu konuyu açıklar mısın?

Sorunuzun cevabı infinitive with and without zu olarak bilinen bir Almanca gramer konusudur. Bu konuda, infinitive halindeki fiillerin hangi durumlarda zu ile birlikte ve hangi durumlarda zu olmadan kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

Genel olarak, modal fiiller (können, dürfen, mögen vb.), algılama fiilleri (sehen, hören, spüren, fühlen vb.), hareket fiilleri (gehen, kommen, fahren, laufen vb.), finden ve haben (yer belirtirken) gibi fiiller infinitive halinde zu olmadan kullanılır. Örneğin:

Diese kleine Spinne kann mir nichts tun! (Bu küçük örümcek bana zarar veremez!)Susi sieht eine Spinne von der Decke krabbeln. (Susi tavanın üzerinde bir örümceğin süründüğünü görüyor.)Susi läuft Hilfe holen. (Susi yardım almaya koşuyor.)Susi hat ihren Teller auf dem Tisch stehen. (Susi tabağını masanın üzerinde bırakmış.)

Diğer çoğu fiil ise infinitive halinde zu ile birlikte kullanılır. Örneğin:

Susi versucht zu essen. (Susi yemeye çalışıyor.)Du brauchst morgen nicht zu kommen. (Yarın gelmene gerek yok.)

Ayrıca, bazı fiiller zu ile veya zu olmadan kullanılabilir ve anlamda bir değişiklik olur. Örneğin:

Er lernt schwimmen. (O yüzmeyi öğreniyor.)Er lernt zu schwimmen. (O yüzmesini öğreniyor.)