Welcome!

By registering with us, you'll be able to discuss, share and private message with other members of our community.

SignUp Now!

Genel Mektup / Mail Bölümü Nasıl Çalışmalıyım?

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer
Katılım
4 Ocak 2023
Mesajlar
548
Mektup Yazma Bölümüne Nasıl Çalışmalıyım?
Almanca sınavına girecek arkadaşlarımızın en fazla ihtiyacı olan şey; hangi bölüme nasıl çalışacağını bilmektir. Önlerindeki en büyük engel ise belkide dokümanların fazlalığıdır diyebiliriz. Sizlere tecrübe edilmiş bir faydalı çalışma tekniği öneri mi iletmek istedim. Ayrıca sizlerinde geliştirdiği teknikler varsa konu altına yada yeni konu açarak paylaşım yapabilir, Almanca sınavına girecek arkadaşlara destek olabilirsiniz.

Öncelikle çıkmış sorular olmak üzere çeşitli model testlerde bu tekniği uyguladığınızda faydasını goreceginizden emin olabilirsiniz.

Öncelikle mektup yada mailleri listeleyin günde 2-3 tanesine cevap yazmanız 6-7 günde mektup yazmada, tüm mektupları cevap verecek seviyeye gelebilirsiniz.

Mektupları kalıp ezberlemeye yazabilirsiniz ancak kendinize göre kalıpları belirleyin. Çünkü bir mektubu yada maili okuduğunuzda zihniniz her zamanki gibi Türkçe düşünecek ve bunu Almancaya çevireceksiniz. Normalde Türkçe olarak ne düşünüyorsanız onun kalıbını aklınızda tutun. Örneğin;
Tüm mektup örneklerinde senin için yeni haberlerim var. Biliyorsun zamanımın çoğunu Almanca öğrenmekle geçiriyorum ve sonunda almanca konuşmaya başladım gibi bir kalıbı kafamda oturmuştum. Gerçeği yansıtan şeyleri unutmak daha zordur. Sırf yazmak için mektup kalıbı ezberlemek sizi daha çok zorlayacaktır. Bu yüzden olabildiğince doğru yaşadığınız şeylerden cevaplar hazırlayın. Kalıp hazırlarken sitemizdeki schreiben bölümlerini yada hacı ahmet hoca gibi kalıp cümleler paylaşan hocaların cümlelerinden kopyalar çekmeniz işlerinizi kolaylaştıracaktır.

Tüm mektuplarda kullanabileceğiniz 8-10 cümleniz olsun. Örneğin uzun zamandır sqna yazamadım biliyorsun çok yoğunum. Ben ve ailem çok iyiyiz umarım sende iyisindir. Mektubuna çok sevindim gibi giriş kalıpları ve cevabını bekliyorum. En kısa sürede seni ziyaret edeceğim. Birlikte çok iyi vakit geçireceğimiz inanıyorum şimdiden çok heyecanlanıyorum gibi bitirme cümleleri ile mektupta ciddi sayılara ulaşabilirsiniz.

Bu kaliplarinizi çalışmalarımızın tamamında yazmaya özen gösterin. Sınav heyecanı ile aklınıza yeni birseyler gelmeye bilir yada bilmediğiniz, hatırlamadığım bir cümle yada kelime ile karşılaşabilirsiniz. Bu durumdadır mektubunun dolu ve düzenli teslim ettiğinizde puan alacaksınız. 4 punktun hiçbirine değişmesini bile düzgün bir mail yazmışsanız 30 puan alacaksınız. Bu sebeple hata yapmak yada uydurmaktqnsa kaliteli hatasız eksik mektup vermeniz daha avantajlı olacaktır.


Mektup yazarken dikkat etmeniz gereken noktalara aşağıdaki konudan ulaşabilirsiniz.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt