Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel İş Bulma Ve 51F Vizeden 81A Vizeye Geçiş Sürecim

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
Bu konuda Size vize sürecimin tamamından bahsedeceğim. Bu konuda hem 51F hem 81A vizesi hakkında bilgi alabileceğiniz gibi musibetler hakkındada bilgi alabilirsiniz. Tercihlerinizi yaparken bunlara dikkat etmeniz sizler için oldukça önemli. Konuyu uzatarak ayrıntılar ile yazıyorum. Çünkü bazen küçük bir ayrıntı çok faydalı olabiliyor. Karalama yada Reklam olmasın diye direk firma yada danışman ismini genele yazmayacağım ama merak edenler konu altına esaj olarak sorabilir yada dm yolu ile ulaşabilirler.

1- İş Bulma Sürecim
Almanya'da hemşirelik denkliğimi almadan önce görüştüğüm işyerim, daha önce işe başlayanların dil belgesi olmasına karşın çok iyi konuşamadıklarını bu sebeple zorlandıklarını söyleyerek sadece dili çok iyi olanlarla devam etmek istediğini söyleyince benim yeni iş aramam gerekti. Neyseki denklik sürecimdede kelime hatası gibi basit sebeplerle denklik sürecimde normalden daha uzun sürdüğü için bu şekilde birşey başıma gelmezse şaşırırdım zaten. Tabi bu süreçlerde yaşadığımız sıkıntılar zaten Almancaya olan ilgilimizi ve motivasyonumuzu azalttığı gibi bu olayda motivasyonumu ciddi olarak zedeledi. Birçok danışmanla konuştum. Hepside iş ayarlayacağını söyledi. İlk önce A firması aracılığı ile bir işyeri ile görüştük. Bana dilimi biraz daha geliştirmem gerektiğini söylediler. Danışman bana dil kursu teklif etti. İndirimli yararlanabileceğimi söyledi ama kabul etmedim. Başka bir işverenle görüşmek istedim. 1 ay bekledim ses yok farklı bir danışmanla görüştüm.
B firması ile iş görüşmelerim.
Başka bir işyeri ile randevu oluşturduk 1 ayda 2-3 randevu oluşturduk ama sadece biri iptal olmadı. diğerleri yok görüşecek adam hasta yok şu yok bu iptal bahanelerle iptal edildi. sonuncu randevumda görüşmeyi başardık ama keşke oda iptal olsaydı. Aksilik dedem hastaneye kaldırıldı gece onunla sabahladık. sabah saatlerinde taburcu olduk ve eve geldiğim saat 11:00 di. Zaten stresliyim aklıma hiçbirşey gelmiyor sinirlenmeye başladım dedim 1 saat uyuyum. Ne yazık ki uyandığımda randevuya 30 dakika var ve alel acele bilgisayar başına geçtim. Kendimi tanıttım ama gerisini sadece dinledim desem yerinde olur. Anlamak için çırpındım adeta sormak istediğin birşey varmı dedi. hayır teşekkürler dedim ama onlarında anladığı gibi konuşmak istemiyordum ve doğal olarak olumsuz bir görüşme gerçekleştirdik. Selamlaşma kendinden bahsetme teşekkürler güle güle... :))
Bireysel Başvuru süreçlerim
Sonra 1 hafta kadar bi toparlanma süreci geçirdim. daha sonra işyerlerine kendim bireysel başvurulara başladım. 10-20 başvurudan 3 tanesi randevu verdi. 1 i randevuya katılmadı. Diğer ikisi ile güzel güzel görüştük. İşyerlerinin ikiside denklik tamamlama için b2 seviye almanca bilmem gerektiğini söyledi. Ben de onlara evet b2 olmam gerekiyor ama bunu burada başarmam çok zor. eğer b1 ile almanyaya gelirsem orada kursa gidebilirim ve çok daha hızlı bir şekilde b2 seviyeye ulaşabilirim. Almanya'ya yalnız geleceğim ve bu benim için çok büyük bir avantaj dedim. Biri dil öğrenmeden gidersem kurslarda çok zorlanacağmı bu sebeple b2 kursuna katıldıktan sonra tekrar iletişime geçmemi söyledi. Diğeri ise tekrar bir görüşme daha yapmak istediğini bu sefer almancayı daha iyi konuşan birininde bize eşlik etmesini, detaylı görüşmek istediğini söyledi. 1 hafta boyunca nasıl yapsam kimle görüşsem diye düşünürken daha önce iş görüşmesi yaptığımız bir danışman benim görüştüğüm hastane ile anlaştıklarını istersem bana bir randevu ayarlayacağını söyledi. Bende zaten o işyeri ile görüştüğümü, bana iş yerinin söylediklerini ve onlar içinde mahsuru yoksa onlar aracılığıyla görüşüp devam edebileceğimizi söyledim. Randevu tarihinde görüştük ve olumlu görüşme sonrası vize sürecim başladı. Buradan sonrası vize sürecine dahil edebiliriz.

2- Vizeye ilk Adım
Anlaştığım hastane ve danışman 81A vizesi yapacaklarını söylediler. Vekalet gelecek dediler ve başladık vekalet beklemeye 1 günde gelebilecek vekalet 2 hafta oldu ses yok. Hastaneye mail attım. Sizinle görüştük ama halen vekalet gelmedi. Bir sorun mu var? diye kibar ve uzun bir mail attım. Gece attığım maile ertesi gün 15:00 a kadar cevap vermesini bekliyordum çünkü her zaman aynı gün cevap aldım. Ama bu sefer cevap gelmedi danışmana yazdım. Birazdan arayacağım şimdi hastaneyle görüşüyorum dedi. Neyse gün içinde danışmanla görüştük ve sakın bir daha hastaneye yazma, söz verdi 2 haftaya vekaletler elimizde olacak merak etme bir sorun yok dedi. 2 hafta oldu 1 ay ama halen vekalet bekliyoruz. Aradım danışmanı. Dedim başka bir iş yeri bakayım neden boşuna bekliyorum. Sağolsun danışmanım üst erdeden konuşuyor herzamanki gibi sen bilirsin. Ama bu kadar beklemişsin bu hastaneyi kaçıramazsın vs vs.. 1 hafta daha bekledim ve Bir arkadaş beni aradı aynı danışmanla görüşmeye katıldıklarımızdan biri. Bu arkadaş benim B firması ile yaptığım daha önceki bir görüşmeden bana ulaşmış. 5 Aydır 81A ile gidecek haber bekliyor halen bir ses yok(şuan 7-8 ay oldu halen bir haber yok). Bunu duyduğum an zamanımın çalındığını düşünmeye başladım.

Eskiden anlaştığım iş veren gelmeyi düşünüyorsa gelsin işlemlerini başlatalım diye haber salmış "C"danışmandan haber geldi ve hiç düşünmeden tamam geliyorum dedim. Yalnız bir sorun var ki bunlar 51F vizeye başvurmamı istiyorlar ve hiç 81A vizesine başvurmamışlar ve bilmiyorlarda. Tabi bana da 51F vizeye başvurmamı istedi ve bende öyle yaptım. Ancak 51f vizeye başvuran kiminle görüşmüşsem hepside randevu bekliyor henüz randevu alamamışlar en yakın tarihte randevu verilen arkadaş 4 aydır bekliyormuş 1 ay sonraya randevu vermişler. Bu süreçte Almanya'ya daha önce gitmiş ve danışmanlık yapmaya karar vermiş bir hemşire arkadaşla sürekli iletişimdeyiz. Dedi gel ben senin işlerini halledeceğim. İlk müşterim ol hızlandıralım. Arkadaşla konuştuktan sonra onun yönlendirmeleri ile devam ettim ve 2 danışman bir iş yeri bir ben vize merkezine savaş açmış gibi ilerlemeye başladık.
Bu arada 3 hafta olmuştu ve "C" danışmanım yıllık izinden döndü. Danışmana 81A vize ile gelmek istediğimi aksi takdirde sürecin çok uzayacağını tüm masrafları ödemeye hazır olduğumu söyledim. Sağolsun ısrara dayanamadı ve işyerine bu teklifimi sundu. İş yeri kabul etti.

Vize Süreci Nihayet Başladı
81A için başvuru sürecimiz başladı. 22 Eylül vekaleti taratıp gönderdim. 27 Eylülde işyeri başvuru belgelerini danışmana ulaştırdı ve 81 A evraklarını başvuru için kargoladılar. 5 Ekimde Başvrumun değerlendirildiği herhangi bir sorun olmadığını ve başvuru için ek evraklar istendiğine dair mail aldık. Başvuruda istenen evrakları iş veren gönderirken süreci biraz baltaladı(işyerine başlayan türklerin istifa etmesi sebebi ile benimde istifa edip etmeyeceğimi netleştirmek için görüşmek istedi vs.). Neyseki iş veren 20 ekimde istenen belgeleri danışmana ulaştırdı ve 23 Ekimde danışmanım evrakları kargoladı. 27 Ekim Cuma günü ise 81A ön onayım geldi. Cuma günü saat 16:00 civarında hemen 81A vize randevusu talep ettim. 30 Ekim pazartesi günü sabah saat 09:00 da 10 kasım için vize tarihi verildi. 10 Kasım cuma günü Vize randevuma katıldım. Vize görüşmesine Türkçe başladık. Daha sonra Almanca nereye ve ne için gittiğimi, ne olarak çalışacağım ve İşi nasıl bulduğumu sordu. İşi nasıl bulduğum sorusunun cevabını düşünürken beni anladınız mı diye sordu. Evet anladım ama nasıl açıklayacağımı bilemedim dedim. Türkçe söyle dedi. Türkçe açıkladım. Son olacakta orda görevlerimin ne olacağını sordu daha sonra sormak istediğiniz birsey var mı dedi. Ve görüşme sona erdi.

Güncelleme;
Vizem 14 kasımda kargoya verildi. 16 Kasımda elime ulaştı.

Son düzenleme:
Zorlu gecmis surec biz daha dil ogtenecegiz gidecegiz benim anlastigim firmada boyle cikmaz umarim

Benim görüşüm firmada yaklaşık 20 gün oldu vekaletname gönderecek 😞 acaba aynı firmamı merak ettim şimdi.

Merhaba
Bende almanyadan is teklofi aldim ama benim mutfak isi..chef olarak gidecem. Bende 23 kasimda vekaleti imzalayip yolladim evraklar gerekli yerlere gonderildi en kisa zamnada size bilgi verecem dedi muhasebeci bayan.. sizin vekaletten sonra hemen gelmis on onay..benimde oyle olacakmi cunku ben 2 ayi gozden cikarmistim

Zorlu gecmis surec biz daha dil ogtenecegiz gidecegiz benim anlastigim firmada boyle cikmaz umarim
Ben baden wutenberg eyaletine geldim. Öğrendiğim dilden ziyade işime yarayan şey kelimeler oluyor konuyu anlarsan gramersiz konuşsanda problem değil. Ama şive ve hız devreye girdiğinde b2 de olsan çok zor oluyor anlamak.