Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

İlk Ve Acil Yardim Bölümü (Paramedik) Ders Içerikleri Örneği

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer
Almancaforum, Almanca öğrenenlerin ve öğretenlerin buluştuğu, Almanya ve Almanca hakkında tüm bilgilerin yer aldığı özel bir platformdur. Forumumuzda, Almanca dilbilgisi, kelime, cümle, diyalog, şarkı, film, kitap, oyun gibi konularda paylaşımlar yapabilir, sorular sorabilir, öneriler alabilir ve verabilirsiniz. Ayrıca, Almanca öğrenmenin yanı sıra, Almanya’da yaşam, kültür, eğitim, iş, vize, denklik gibi konularda da bilgi edinebilir ve deneyimlerinizi paylaşabilirsiniz.

Forumumuzda, Almanca öğrenmenin yanında, sağlık alanında da ilgi duyan ve kendini geliştirmek isteyen üyelerimiz olduğunu biliyoruz. Bu nedenle, sizlere, Bartın Üniversitesi’nin İlk ve Acil Yardım Önlisans Programı’nın ders içeriklerinin bir örneğini sunmak istedik. Bu içerikler, ilk ve acil yardım alanında çalışmak veya çalışmayı düşünen, bu alanda eğitim almak veya almayı planlayan, bu alanda bilgi sahibi olmak veya olmayı arzu eden herkes için faydalı olabilir. Bu içerikler, ilk ve acil yardımın temel kavramlarını, prensiplerini, yöntemlerini, uygulamalarını, tekniklerini, standartlarını, etik kurallarını, iletişim becerilerini, vücut anatomisi ve fizyolojisini, farmakolojiyi, travmayı, resüsitasyonu, acil sağlık hizmetlerini ve daha birçok konuyu kapsamaktadır

Aşağıda, Bartın Üniversitesi’nin İlk ve Acil Yardım Önlisans Programı’nın ders içeriklerinin bir örneğini görebilirsiniz. Bu içerikler, Bartın Üniversitesi’nin resmi web sitesinden alıntılanmıştır. Orijinal metinlere ulaşmak için verilen bağlantılara tıklayabilirsiniz. https://www.agri.edu.tr/detail.aspx?id=5267&bid=694&tid=5

TRAVMA​

Travma Vakalarına Genel Yaklaşımı Uygulamak,Dış Kanamalarda Acil Bakım​

Uygulamak,Yumuşak Doku Yaralanmalarında Acil Bakım Uygulamak,Yüz Ve Boyun

Yaralanmalarında Acil Bakım Uygulamak,Omurga Yaralanmalarında Acil Bakım​

Uygulamak,Göğüs Yaralanmalarında Acil Bakım Uygulamak,Karın Yaralanmalarında Acil

Bakım Uygulamak,Pelvis Yaralanmalarında Acil Bakım Uygulamak,Ekstremite Yaralanmalarında Acil Bakım Uygulamak,Özellikli Travma Olgularına Acil Bakım

Uygulamak,Çevresel Acillerde Bakım Uygulamak,Yanıklarda Acil Bakım Uygulamak

EKG VE ARİTMİ YÖNETİMİ​

Kalbin elektriksel fonksiyonu ve mönitörisazyon, Temel EKG, Ritim analizi sinüs ritmi,

Kardiyak arest ritimleri, Kardiyak arestte hastane öncesi hasta yönetimi, İYD (CPR-

DEFİBRİLASYON- İLAÇ UYGULAMA), İYD ( İLAÇLAR), Dar QRS taşiaritmiler, Geniş

QRS taşiaritmiler, Taşiaritmiler, Bardiaritmiler, Eksternal Pace uygulaması

2. SINIF BAHAR YARIYILI

MESLEKİ UYGULAMA II​

Sınıf gruplara bölünerek üç dönem içerisinde işlenen konularla ilgili vaka formlarına göre vaka çalışmaları yapılıp, kontrol çizelgesine göre kontrol edilecektir

İLERİ YAŞAM DESTEĞİ UYGULAMALARI​

İleri Yaşam Desteği Bakış açısı, Hastanede resüsitasyon, Resusitasyonda insan faktörü ve kalite, Kritik durumdaki hastanın tanınması ve kardiyorespiratuvar arrestten korunma, İleri yaşam desteği algoritması, Pediatrik ve Yenidoğan Ritim Bozukluklarında Acil Bakım Protokollerini Uygulama, Özel Durumlarda Kardiyak Arrest, Kangazı Analizi ve Nabız

Oksimetresi, Resüsitasyon İle İlgili Kararlar, Resüsitasyon Uygulamalarında Hasta Yakınlarının Desteklenmesi, Resüsitasyon Sonrası Bakım, Hastane Öncesinde Kardiyak

Arrest ve Simülatör Çalışmaları

ARAMA ve KURTARMA TEKNİKLERİ​

Toplum Afet Eğitimi (TAE), Hafif Kurtarma Malzemeleri, Bina Bilgisi, Lojistik Merkezi,Enkaz Güvenliği, Tatbikat ve Senaryo Eğitimi, Kurtarmanın 5 Safhası, Kurtarma Düğümleri, Enkaz Altı, Uluslararası İşaretlemeler,Afette İlkyardım, Triaj ve Yaralı Taşıma Teknikleri, Yangında müdahale teknikleri,Keşif ve Arama, Haberleşme, Navigasyon, Hafif

Kurtarma Teknikleri, Raporlama ve Formlar, Travma Sonrası Stres Yönetimi,