Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel B Sınıfı Ehliyetim Var Almanya'da Nasıl Ehliyet Alabilirim?

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
B sınıfı ehliyetiniz Türkiye'de geçerli olduktan sonra, Almanya'da 6 ay boyunca kullanabilirsiniz. Bu süre sonunda Almanya'da ehliyet almaya başvurmanız gerekecektir.

Almanya'da ehliyet almak için aşağıdaki adımları takip etmeniz gerekmektedir:

1. Ehliyet sınavına başvurun: Ehliyet sınavına başvurmak için genellikle Ehliyet İşlemleri Ofisi'ne (Führerscheinstelle) gitmeniz gerekebilir. Başvuru işlemlerinin online olarak yapılabildiği durumlar da vardır.

2. Ehliyet sınavına hazırlanın: Almanya'da ehliyet sınavı, teorik ve pratik olmak üzere iki bölüm halinde gerçekleştirilir. Teorik sınava hazırlanmak için, kullandığınız öğrenim materyalleri yanı sıra internet üzerinden pek çok test ve kaynak bulunmaktadır. Pratik sınava hazırlanmak için de bir sürüş okulu (Fahrschule) ile iletişim kurabilirsiniz.

3. Ehliyet sınavını geçin: Ehliyet sınavını geçtiğiniz takdirde, sürücü belgesinin bazı koşullarının uygulanacağı süre boyunca 'alınmıştır' işlemi uygulanacaktır.

4. Ek sınıflar için sınavlara girin: B sınıfı ehliyet sahibiyseniz, isterseniz diğer sınıflara (C, D, E) da başvurabilirsiniz. Bunun için, ilgili sürücü belgesi sınavlarına girmeniz gerekmektedir.

Başvuru süreci ve ehliyet sınavını geçmek için gerekli koşullar bir eyaletten diğerine değişebilir, bu nedenle uygulamanız gereken adımlar hakkında daha ayrıntılı bilgi almak için yerel Ehliyet İşlemleri Ofisi'ne başvurmanız önerilir.
 
B Sınfıı ehliyetiniz için yukarıda anlatıldığı gibi bir kursa kaydolmanız gerekiyor. Yazılı sınavı geçtikten sonra Kurs Hocası ile (yeterince) direksiyon pratiği yaparsınız. Hoca yeterli olduğuna kanaat getirirse sizin için sınav randevusu oluşturur. Aşamalar Türkiye'deki gibi görünmekle beraber kurallar bazı konularda farklılık göstermektedir. İlk 6 ayı Almanya trafiğine alışmak için iyi değerlendirmenizi öneririm. Bu süreç Eyaletlere ve Kurslara bağlı olarak değişebilir ama tek seferde her şeyi geçebilirseniz ortalama 1500 €'ya mal olacaktır. Geçemediğiniz her direksiyon sınav için ekstra 150 civarı daha ödersiniz. Bu rakamlar ortalamadır. Fikir vermesi açısından paylaşıyorum. Başarılar.
 

Benzer konular

Geri
Üst Alt