Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel Almanya'ya Yeni Gelenlerin Yapması Gereken Şey

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
Almanya’ya geldiğinizde ceza yememek için ilk yapmanız gereken şey, adres bildirimi yapmaktır. Adres bildirimi, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının Almanya’da yaşadıkları adresleri Türk konsolosluklarına bildirmeleri zorunlu olan bir işlemdir. Bu işlem, hem vatandaşların hak ve yükümlülüklerini yerine getirmeleri, hem de konsoloslukların vatandaşlarla iletişimini sağlaması açısından önemlidir.

Adres bildirimi yapmak için, Almanya’ya geldiğiniz tarihten itibaren 20 gün içinde Türk konsolosluğuna başvurmanız gerekir. Başvuru için, Türk kimlik kartınızın veya pasaportunuzun, Almanya’da ikamet ettiğinizi gösteren belgenizin (Meldebescheinigung oder Aufenthaltsbescheinigung) ve varsa çalışma izninizin fotokopilerini konsolosluğa ulaştırmanız yeterlidir. Bu belgeleri, konsolosluğun e-mail adresine ([email protected]) veya posta adresine gönderebilirsiniz. Eğer 20 günlük süreyi aşarsanız, adres bildirimi yapmak için bizzat konsolosluğa gitmeniz gerekecektir.

Adres bildirimi yapmamanın veya geciktirmenin ciddi sonuçları vardır. 24 Şubat 2016 tarihinden itibaren, adres değişikliği beyanını zamanında yapmayan vatandaşlara, günlük Avro satış kuru üzerinden 10 Euro idari para cezası uygulanmaktadır. Bu ceza, her gün için artarak devam eder. Ayrıca, adres bildirimi yapmamak veya yanlış yapmak, vatandaşların pasaport, kimlik kartı, askerlik, noter, doğum, evlenme, boşanma, ölüm, miras, vatandaşlık, seçim, eğitim, sağlık, sosyal güvenlik gibi konularda sorun yaşamalarına neden olabilir.

Bu nedenle, Almanya’ya geldiğinizde ceza yememek için ilk yapmanız gereken şey, adres bildirimi yapmaktır. Ben bu konuda şöyle bir yol izledim. "Almanya’ya çalışmak için çalışma vizesi ile geldim. Şuan .....posta kodlu ..................................... adresinde ikamet etmekteyim. Geldiğim gibi işe başladım ve şimdilik mesai saatlerim uygun olmadığı için adres bildirimi için gelemiyordum." diyerek konsolosluğa bir mail attım ve bana aileminde yanımda gelip gelmediğini sordular ve kimlik fotokopimide ekte göndermemi istediler ve adres bildirimi için 20 günlük sürem olduğu ve bu süreyi aşmamam gerektiği söylendi. Ben de hemen kimlik fotokopimi mailime ekledim ve adres bildirimi işlemini tamamladım. Böylece hem cezadan kurtuldum, hem de konsoloslukla iletişimimi sağladım.

Siz de Almanya’ya geldiğinizde ceza yememek için ilk yapmanız gereken şey olan adres bildirimi işlemini zamanında ve doğru bir şekilde yapın. Böylece hem kendinizi hem de konsolosluğunuzu rahatlatın.