Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel Almanyada Ausbildung Yapmak Istiyenlere Tecrübelerim

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
Merhaba ben Serdar limari almanyada ausbildung yapiyorum.Buraya 8 ay önce geldim sizinle tecrubelerimi paylasmak istiyorum.

Buraya gelmeden once 9 aylik bi almanca öğrenme sürecim oldu.Kosovadaki bi almanca kursuna gitmistim ordan b1 i alip,ordaki araci firmayla anlasip basvuru islemlerini sürdürdüm ve bununla beraber vizeyi almis oldum.Vize surecim ausbildung oldugundan dolayi kisa surdu yani vizeyi cok beklemedim.Almanyaya geldikten sonra ise genel olarak burada memnun oldugumu söyleyebilirim.

Çünkü öğrenci olmama rağmen burada ekonomik olarak çok rahat hissediyorum.Ilk yilinizda ausbildungta 1000-1200 arasinda aylik maas aliyorsunuz.Her yil bu ortalama 200 euro zamlaniyor.Ben bu maasla evimin kirasini oduyorum markette hicbiseyin fiyatina bakmadan alisveris yapabiliyorum ayda 2-3 sehir gezebiliyorum diledigim sehirde bikac gun konaklayabiliyorum ustelik memlekete gidecegim zaman rahat rahat harciyabilmem icin her ay belirli bi tutarda para biriktirebiliyorum.

Almanyaya ausbildung olarak gelmeyi dusunen arkadaslar ekonomik sikinti cekecegini dusunmesine hic gerek yok maasiniz burada herseye yeter.Hatta buyuk bi yere gecerseniz ek is yapip araba sahibi bile olabilirsiniz.En buyuk avantajlarindan biri okulunuz uzaksa ehliyetiniz varsa hic dusunmenize gerek yok size okula gidip gelmeniz icin arabada verebiliyorlar.Örneğin benim arabam var okula onla gidip geliyorum.Yanliz ehliyetiniz 6 ay gecerli buraya gelince ehliyetinizi hemen yenilemek icin basvurun.Çünkü süreç uzun suruyor.Almanlar bu konuda biraz rahat :)

Şuan ben B1 seltifikam var ve okulla interview yaptım ve kabul edildim.vize işlemlerini nasıl yaptın ve ne kadar sürdü idatadan basvurduktan sonra?tavsiyelerin nelerdir?

Aynı sekilde benimde b1 seltifikam var ve okul tarafından kabul edildim ve hatta iş de buldum.Fakat hala 2 aydır vize randevu ataması bekliyorum. Sizin vize ataması kaç gün sürdü?

Oradan yarım bir denklik aldım. Ve yakın zamanda B1 sınavına gireceğim ama çoğu iş yeri Türkiye'den meslek eğitimi için birini istemiyor. Bunu nasıl halledebilirim