Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Genel Almanya Seyahat Kartı Alma Ve Toplu Taşıma Kullanımı

Üst konunun geneli ile alakalı konu açarken kullanılır
Merhaba arkadaşlar Almanya’da toplu taşımalarda ücretli yada biletli kullanabilirsiniz. Toplu taşıma kullanmayı düşünüyorsanız en çok işinize yarayacak şeylerden biri seyehat kartı (Deutsch Ticket) satın almaktır. Bu kartı DB navigator isimli uygulamayı kullanarak satın alabilirsiniz. DB navigator isimli uygulama, Deutsche Bahn’ın resmi mobil uygulamasıdır. Bu uygulama sayesinde Almanya’nın her yerinde geçerli olan seyahat kartını kolayca alabilir, ayrıca tren, otobüs, metro ve tramvay gibi toplu taşıma araçlarının saatlerini, duraklarını, güzergahlarını ve doluluk durumlarını öğrenebilirsiniz. DB navigator uygulamasını nasıl kullanacağınızı ve seyahat kartını nasıl alacağınızı adım adım anlatacağım.

Neden Bu Uygulamayı Kullanmalıyım?​

Almanya'da taksi ücretleri yüksektir. Eğer büyük şehirde değilseniz toplu taşıma sizin için dahada önemlidir. Toplu taşımalar sık ve 24 saat aktif değildir. Toplu taşımaların saatleri genellikle değişmez ve dakikasında kalkar ve bekleme vs söz konusu olmaz. 1 dakika geçkaldığınız için saatlerce beklemek zorunda kalabilirsiniz. bu sebeple saatinizi kaçırmamaya özen göstermelisiniz.

DB navigator uygulamasını indirin​

DB navigator uygulamasını Android veya iOS cihazınıza indirmek için Google Play Store veya Apple App Store üzerinden aratın ve indirin.

Uygulamayı indirdikten sonra açın ve dil seçeneğini belirleyin. Uygulama Türkçe dahil birçok dilde kullanılabilir. Ardından uygulamaya kaydolun veya varsa mevcut bir hesabınızla giriş yapın. Kayıt olmak için e-posta adresinizi, şifrenizi ve kişisel bilgilerinizi girmeniz gerekecektir. Giriş yaptıktan sonra uygulamanın ana ekranına ulaşacaksınız.

Seyahat kartını satın alın​

Seyahat kartını satın almak için uygulamanın ana ekranında “Biletler” sekmesine dokunun. Burada size uygun olan seyahat kartını seçebilirsiniz. Seyahat kartları, süre, kapsam ve fiyat açısından farklılık gösterir. Örneğin, bir ay boyunca tüm Almanya’da geçerli olan seyahat kartı 49 Euro, bir hafta boyunca sadece bir bölgede geçerli olan seyahat kartı ise 25 Euro civarındadır. Seyahat kartlarının tam listesi ve detayları için buraya tıklayabilirsiniz.

Seyahat kartını seçtikten sonra, ödeme yönteminizi belirleyin. Uygulama, kredi kartı, PayPal, Apple Pay, SEPA veya giropay gibi çeşitli ödeme seçenekleri sunar. Ödeme yönteminizi seçtikten sonra, seyahat kartınızı satın almak için “Satın al” butonuna basın. Ödeme işlemi tamamlandıktan sonra, seyahat kartınız uygulamada “Biletlerim” bölümünde görünecektir. Ayrıca e-posta adresinize de bir onay mesajı ve PDF dosyası olarak gönderilecektir.

Toplu taşıma araçlarında kullanın​

Seyahat kartınızı satın aldıktan sonra, Almanya’daki tüm toplu taşıma araçlarını kullanabilirsiniz. Uygulamanın ana ekranında “Reiseauskunft” sekmesine dokunarak, istediğiniz kalkış ve varış noktalarını, tarih ve saatleri girerek, uygun olan toplu taşıma seçeneklerini görebilirsiniz. Uygulama size en hızlı, en ucuz veya en rahat yolculuk alternatiflerini sunacaktır. Ayrıca, toplu taşıma araçlarının güncel durumlarını, gecikmelerini, iptallerini ve doluluk oranlarını da takip edebilirsiniz.

Toplu taşıma aracına bindiğinizde, seyahat kartınızı uygulamadan açın ve QR kodunu gösterin. Böylece bilet kontrolü yapılabilir. Türkiye'den gelecek arkadaşlar qr kodunu taratacağız sanabilir ancak burada qr kodunu taramıyorlar direk gösteriyorsunuz. Eğer trendeyseniz tarayan bir cihazla geziyorlar taratıyorlar ama otobüste sadece gösteriyoruz. Ben badenwutenbergdeyim farklı birşey görmedim belki farklı eyaletlerde otobüstede tarıyor olabilirler. Ancak tedirgin olanıza gerek yok toplu taşımalarda bazen onu bile yapmıyorsunuz. Devlet insanlara insanlar devlete güveniyor diye düşünüyorum. 4 aktarmalı bir yere gittim. Gidiş geliş totalde 8 toplu taşıma aracı kullandım. Sadece 1 tanesinde qr kodu gösterdim. Diğerlerinde bilet bile göstermeden direk bindik. Bazı durumlarda, kimlik kartınızı da göstermeniz gerekebilir. Seyahat kartınızın geçerlilik süresi boyunca, istediğiniz kadar toplu taşıma aracına binebilirsiniz.

DB navigator uygulaması ve seyahat kartı, Almanya’da toplu taşıma kullanmak isteyenler için çok pratik ve ekonomik bir çözümdür. Uygulama sayesinde, Almanya’nın her yerine kolayca ulaşabilir, zaman ve para tasarrufu yapabilirsiniz. Uygulamayı indirmek ve seyahat kartını satın almak için yukarıdaki adımları izleyebilirsiniz. Almanya’da keyifli ve güvenli seyahatler dilerim.