Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

[A1] Almanca Günler - Örnek Cümlelerle

A1 seviye konu

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer

Almanca Günler​

Almanca dilini öğrenirken, günlük hayatta kullanabileceğimiz birçok kelime ve ifade öğrenmek önemlidir. Bu ifadelerden biri de "günler"dir. Almanca'da günler, haftanın yedi gününe karşılık gelir.

1. Montag
    Almanca'da haftanın ilk günü "Montag" olarak adlandırılır. Bu kelime, Latince "Luna" kelimesinden türetilmiştir ve ayın ilk günü olan Pazartesi'ye atıfta bulunur.
Örnek cümle: Montagmorgen beginnt meine Arbeitswoche. (Pazartesi sabahı çalışma haftam başlar.)

1. Dienstag
    Haftanın ikinci günü "Dienstag" olarak adlandırılır. Bu kelime, Latince "Martis dies" kelimesinden türetilmiştir ve "Mars'ın günü" anlamına gelir.
Örnek cümle: Ich habe am Dienstagabend einen wichtigen Termin. (Salı akşamı önemli bir randevum var.)

1. Mittwoch
    Haftanın üçüncü günü "Mittwoch" olarak adlandırılır. Bu kelime, Almanca "Mitte" kelimesi ve "Woche" kelimesinin birleşiminden türetilmiştir ve "haftanın ortası" anlamına gelir.
Örnek cümle: Wir treffen uns am Mittwoch zum Abendessen. (Akşam yemeği için Çarşamba günü buluşuyoruz.)

1. Donnerstag
    Haftanın dördüncü günü "Donnerstag" olarak adlandırılır. Bu kelime, Almanca "Donner" kelimesi (yıldırım) ve "Tag" kelimesinin birleşiminden türetilmiştir ve "yıldırımın günü" anlamına gelir.
Örnek cümle: Am Donnerstag ist mein Deutschkurs. (Almanca dersim Perşembe günü.)

1. Freitag
    Haftanın beşinci günü "Freitag" olarak adlandırılır. Bu kelime, İskandinav mitolojisindeki tanrıça Frigg'e atıfta bulunur.
Örnek cümle: Freitagabend gehe ich gerne ins Kino. (Cuma akşamları sinemaya gitmeyi seviyorum.)

1. Samstag
    Haftanın altıncı günü "Samstag" olarak adlandırılır. Bu kelime, Latince "Sabbatum" kelimesinden türetilmiştir ve İbranice'deki "Shabbat" kelimesine atıfta bulunur.
Örnek cümle: Am Samstag treffe ich mich mit Freunden zum Frühstück. (Cumartesi günü kahvaltı için arkadaşlarımla buluşuyorum.)

1. Sonntag
    Haftanın yedinci ve son günü "Sonntag" olarak adlandırılır. Bu kelime, Latince "Dies Dominicus" yani "Rabbin Günü" anlamına gelir.
Sonntag ist mein Lieblingstag, weil ich dann ausschlafen kann. (Pazar günü en sevdiğim günüm, çünkü o gün yatakta uzun uzun uyuyabilirim.)

Aşağıda haftanın tüm günleri için kısa örnek cümleler bulabilirsiniz:

• Montag: Am Montag fängt die neue Woche an. (Pazartesi yeni haftanın başlangıcıdır.)
  • Dienstag: Dienstag ist mein langer Tag im Büro. (Salı günü ofiste uzun bir günümdür.)
  • Mittwoch: Mittwoch ist Wochenmitte. (Çarşamba haftanın ortasıdır.)
  • Donnerstag: Donnerstagabend treffe ich mich mit Freunden. (Perşembe akşamı arkadaşlarımla buluşuyorum.)
  • Freitag: Freitagabend gehe ich gerne aus. (Cuma akşamları genellikle dışarı çıkarım.)
  • Samstag: Am Samstag arbeite ich nie. (Cumartesi günleri asla çalışmam.)
  • Sonntag: Sonntag ist Familientag bei uns. (Pazar günleri bizim aile günümüzdür.)