Hoşgeldiniz!

Bize kaydolarak topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilir, paylaşabilir ve özel mesaj gönderebilirsiniz.

Hemen Kayıt OL!

Soru Almanca Als Kullanımı Hakkında

Soruoneki

ahmetyusufc

Kurucu
Moderatör
Vip Üye
Çalışkan
Kursiyer
Almanca "als" bağlacı hakkında bilgi verebilir misin? "als" nasıl kullanılır ve "als" kullanımı ile ilgili örnek 20 cümle verebilir misin?

Çözüm
Elbette, Almanca "als" bağlacı, bir şeyin başka bir şey ile karşılaştırıldığı durumlarda kullanılır. İngilizce'deki "than" bağlacına benzer bir işlevi vardır.

Örnek olarak:

- Ich bin größer als mein Bruder. (Ben kardeşimden daha büyüğüm.)
- Es ist besser, zu Hause zu bleiben, als ins Kino zu gehen. (Sinemaya gitmek yerine evde kalmak daha iyidir.)
- Jan ist schneller als Peter. (Jan Peter'dan daha hızlıdır.)

Bunun yanı sıra "als" bağlacı, belirli zaman dilimini ya da olayı tanımlayan bir alt cümlecikle de kullanılabilir. Ancak bu durumda Türkçe'deki "-dığı zaman" yapısına benzer bir şekilde kullanılır.

Örnek olarak:

- Als ich jung war, mochte ich gerne Schokolade. (Ben gençken, çikolata sevmeyi severdim.)
- Als wir im Urlaub...
Elbette, Almanca "als" bağlacı, bir şeyin başka bir şey ile karşılaştırıldığı durumlarda kullanılır. İngilizce'deki "than" bağlacına benzer bir işlevi vardır.

Örnek olarak:

- Ich bin größer als mein Bruder. (Ben kardeşimden daha büyüğüm.)
- Es ist besser, zu Hause zu bleiben, als ins Kino zu gehen. (Sinemaya gitmek yerine evde kalmak daha iyidir.)
- Jan ist schneller als Peter. (Jan Peter'dan daha hızlıdır.)

Bunun yanı sıra "als" bağlacı, belirli zaman dilimini ya da olayı tanımlayan bir alt cümlecikle de kullanılabilir. Ancak bu durumda Türkçe'deki "-dığı zaman" yapısına benzer bir şekilde kullanılır.

Örnek olarak:

- Als ich jung war, mochte ich gerne Schokolade. (Ben gençken, çikolata sevmeyi severdim.)
- Als wir im Urlaub waren, haben wir jeden Tag am Strand gelegen. (Tatildeyken her gün plajda yattık.)
- Als ich das erste Mal Skifahren ging, war ich sehr aufgeregt. (İlk kez kayak yapmaya gittiğimde çok heyecanlıydım.)

Ayrıca "als ob" şeklinde de kullanılır ve Türkçe'deki gibi "mış gibi" anlamına gelir.

Örnek olarak:

- Er tut so, als ob er nichts wüsste. (Hiçbir şey bilmiyormuş gibi davranıyor.)
- Sie redet, als ob sie alles besser wüsste. (Her şeyi daha iyi bildiğini anlatıyormuş gibi konuşuyor.)

İşte size diğer örnek cümleler:

1. Ich esse lieber Pizza als Burger.
2. Mein Vater arbeitet länger als meine Mutter.
3. Ich gehe lieber mit Freunden spazieren, als alleine zu sein.
4. Herbst ist besser als Sommer.
5. Maria singt besser als Lisa.
6. Ich habe mehr Zeit als du.
7. Der neue Film ist spannender als der alte.
8. Ich fahre lieber Fahrrad als Bus.
9. Mein Hund ist kleiner als dein Hund.
10. Ich trinke mehr Wasser als Kaffee.
11. Ich kann besser Englisch als Spanisch sprechen.
12. Ich mag lieber Tee als Kaffee.
13. Paul schläft länger als Max.
14. Mein Handy hat mehr Speicherplatz als deins.
15. Ich lese lieber Bücher als Zeitschriften.
16. Das Hotel ist teuerer als erwartet.
17. Wir gehen lieber ins Theater als ins Kino.
18. Sie ist schneller aufgewachsen, als ich erwartet habe.
19. Die Hausaufgaben sind einfacher als letztes Mal.
20. Ich bin besser in Mathe als in Deutsch.

Çözüm